Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 79-78 Ήττα στις.. λεπτομέρειες

Ήττα στις… λεπτομέρειες για τον Ολυμπιακό στη Βαρκελώνη, με τον Σλούκα να αστοχεί στην εκπνοή της παράτασης (67-67κ.α.) στο σουτ που θα χάριζε στους «ερυθρόλευκους» ένα τεράστιο «διπλό». Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ηττήθηκε 79-78 από την Μπαρτσελόνα, για την 3η αγωνιστική της Euroleague, με τους Καταλανούς να διευρύνουν σε 3-0 το αήττητο τους.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά στον έξτρα χρόνο, προηγήθηκε 67-69 και 69-70, ενώ ακόμα κι όταν έμεινε πίσω με 75-70 κατάφερε ξανά να προηγηθεί με σκορ από τον προερχόμενο από τον πάγκο Ντόρσεϊ με 77-78! Στην τελευταία επίθεση της Μπαρτσελόνα, όμως, οι Πειραιώτες έχασαν το πιο κρίσιμο ριμπάουντ του ματς, ο Φαλ έκανε φάουλ στον Οριόλα κι αυτός με 2/2 έκανε το 79-78. Ο Σλούκας αστόχησε στο τελευταίο σουτ του αγώνα και κάπως έτσι χάθηκε μια μεγάλη νίκη στη Βαρκελώνη…

Τα δεκάλεπτα: 10-17, 27-32, 55-47, 67-67κ.α., 79-78 παρ.