Κυπελλούχος Ελλάδας ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ είναι ο Κυπελλούχος Ελλάδας στις Γυναίκες, για την αγωνιστική περίοδο 2020-21. Στον τελικό της διοργάνωσης ο «Δικέφαλος» νίκησε με 3-0 σετ τον ΑΟ Θήρας στο κλειστό της Ηλιούπολης και κατάκτησε τον πρώτο τίτλο της Ιστορίας του, στην πρώτη συμμετοχή του σε τελικό.

Αντίθετα, για την ομάδα της Σαντορίνης ήταν η δεύτερη αποτυχημένη προσπάθεια να φτάσει στον τίτλο, μετά τον προπέρσινο χαμένο τελικό των Σερρών απέναντι στον Ολυμπιακό (πέρυσι η διοργάνωση δεν διεξήχθη λόγω της πανδημίας). Ταυτόχρονα, ο Τάκης Φλώρος έκανε το 4/4 σε τελικούς ως προπονητής, με δύο συλλόγους, μετά τους τρεις που είχε κατακτήσει με τον Παναθηναϊκό.

Τα σετ (πρώτος ο τυπικά γηπεδούχος ΑΟ Θήρας): 20-25, 21-25, 23-25.

Στο πρώτο σετ τη διαφορά έκαναν τα λάθη του ΑΟ Θήρας, καθώς έκανε 11 πόντους δώρο στον ΠΑΟΚ, ενώ ο «Δικέφαλος» είχε μόλις 3. Το σετ κρίθηκε στο 16-18, όταν η ομάδα της Σαντορίνης έχασε την ευκαιρία για κόντρα επίθεση, ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 16-21 και πήρε το σετ με 20-25.

Στο δεύτερο σετ υπήρχε μεγαλύτερη ισορροπία στον αγώνα, καθώς ο ΑΟΘ περιόρισε στο ελάχιστο τα λάθη του και η είσοδος της Γουάλας αρχικά έδωσε μία επιθετική ώθηση. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ μέχρι το 14-13, όπου η Θήρα έχασε την ευκαιρία να προηγηθεί για πρώτη φορά με +2 (μπλοκ Πολυνοπούλου σε Ντάλκε), για να τρέξει εκεί ο ΠΑΟΚ ένα σερί 0-8, με συνεχή μπλοκ και κόντρα επιθέσεις.

Ο Παπαδόπουλος εξάντλησε τα δύο τάιμ άουτ, η Ντάλκε πήρε την αλλαγή και η αρχηγός του ΑΟΘ με συνεχόμενους πόντους έβαλε ξανά την ομάδα της στο παιχνίδι (19-21). Εκεί όμως η Κούμπουρα ξεκόλλησε την ομάδα της και αμέσως μετά η κακή υποδοχή του ΑΟΘ έφερε το σκορ στο 19-23, για να τελειώσει το σετ με 21-25.

Ο ΠΑΟΚ έχοντας την ψυχολογία στα ύψη ξέφυγε γρήγορα με 4-7 στο τρίτο σετ και παρόλο που δύο λάθη της Πότοκαρ έφεραν ξανά την ισορροπία (9-9), ο Δικέφαλος δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα και στο 14-15 με ένα νέο εντυπωσιακό σερί ξέφυγε με 14-19.

Η Θήρα, με επίθεση της Βλαχάκη και δύο άσους της Γουάλας μείωσε στον πόντο (18-19), για να φτάσει στο σερί της στο 6-0 και να προηγηθεί με 20-19. Η απάντηση του ΠΑΟΚ ήρθε με τα σερβίς της Πολυνοπούλου, που έφεραν το σκορ στο 20-22, αλλά με άουτ της Πότοκαρ έγινε το 23-23.

Η επίθεση της Κούμπουρα δόθηκε άουτ, ο Φλώρος με επιμονή της διαγώνιάς του ζήτησε χρήση του VAR και δικαιώθηκε, με τον ΠΑΟΚ να φτάνει σε ματς μπολ και να κατακτά σετ και νίκη, καθώς η Ντάλκε κάρφωσε στην αντένα.

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Κώστας Παπαδόπουλος): Σάντος 3 (3/6 επ.), Ντάλκε 16 (14/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 48% υπ. – 32% άριστες), Βλαχάκη 10 (10/23 επ., 43% υπ. – 27% άριστες), Διώτη 2 (1/8 επ., 1 μπλοκ), Χατζηευστρατιάδου 8 (6/15 επ., 2 μπλοκ), Τσομπανίδου 6 (2/4 επ., 4 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 80% υπ. – 70% άριστες), Κοντούδη, Γουάλας 8 (6/14 επ., 2 άσσοι).

ΠΑΟΚ (Τάκης Φλώρος): Πολυνοπούλου 8 (3/10 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Μερτέκη 12 (8/17 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 60% υπ. – 44% άριστες), Κούμπουρα 18 (17/36 επ., 1 άσσος), Βεργίδου 1 (1/3 επ.), Πότοκαρ 13 (10/27 επ., 3 μπλοκ, 53% υπ. – 40% άριστες), Τσιόγκα 2 (2/4 επ.) / Ξανθοπούλου (λ, 83% υπ. – 83% άριστες), Καλαντάτζε, Κλέπκου (25% υπ. – 25% άριστες).